Młodzi -33 dni - Dzień 1

Lektura duchowa - Jan Paweł II

Dzień 1

 

NAJWIĘKSZY DAR – miłość Boga wyrażona do mnie w tym, że żyję. Moja wdzięczność. Maryja, która może mnie nauczyć jak dostrzegać i doceniać dar otrzymany od Boga, zaproszenie do 33 dni.

 

Ja również, tak jak wy dzisiaj, miałem kiedyś 20 lat. Lubiłem sport, narciarstwo, teatr. Studiowałem i pracowałem. Miałem pragnienia i troski. To właśnie wtedy, przed tak wielu już laty, kiedy wojna, a następnie reżim totalitarny wyniszczały moją Ojczyznę, chciałem nadać mojemu życiu sens i tego sensu życia szukałem. Odkryłem go, idąc za Panem Jezusem. Młodość to okres, w którym również ty, drogi młodzieńcze, droga dziewczyno, pytasz się, co zrobić ze swym życiem, w jaki sposób choć trochę zmienić świat na lepsze, jak szerzyć sprawiedliwość i budować pokój.

(Jan Paweł II, Spotkanie z młodzieżą na krytym lodowisku, Berno 2004 r.)

 

Pragnę przypomnieć wam myśl, którą wyraziłem w mojej pierwszej encyklice: "Człowiek nie może żyć bez miłości. Człowiek pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą, jego życie jest pozbawione sensu, jeśli nie objawi mu się Miłość, jeśli nie spotka się z Miłością, jeśli jej nie dotknie i nie uczyni w jakiś sposób swoją, jeśli nie znajdzie w niej żywego uczestnictwa" (Redemptor hominis, 10). Jakże wielką wagę posiada owa rzeczywistość dla młodych, przeżywających okres szczególnej odpowiedzialności i nadziei, kształtowania osobowości, precyzowania tego, co najważniejsze, ideałów i projektów życiowych, okres poszukiwania prawdy, a także dążenia do prawdziwego szczęścia. Jest to czas, w którym człowiek odczuwa największą potrzebę akceptacji i wsparcia, kiedy najbardziej pragnie być wysłuchany i kochany. Dobrze wiecie w głębi waszych serc, że zadowolenie, jakie niesie powierzchowny hedonizm, jest przelotne i pozostawia w duszy tylko pustkę; że zamykanie się w twierdzy własnego egoizmu to wielka iluzja; że obojętność i sceptycyzm sprzeciwiają się wzniosłym dążeniom do bezgranicznej miłości; że pokusy przemocy i ideologie negujące Boga prowadzą tylko w ślepe zaułki.

(Jan Paweł II, Orędzie na II Światowy Dzień Młodzieży, 1987 r.)

 

Maryja sama nawiedza nas w niezbadany sposób, po to jedynie, by odsłonić inną, wstrząsającą obecność – obecność samego Boga w osobie swego ukochanego Syna. Przekonuje nas, jak pierwszych uczniów, byśmy doń się zwracali z całym zaufaniem. Maryja prowadzi nas przede wszystkim do wiary. Abyśmy uwierzyli w miłość Boga Ojca, która nieustannie nas otacza: nie my umiłowaliśmy Boga, ale On sam nas pierwszy umiłował. Byśmy uwierzyli w moc Chrystusa objawioną w Odkupieniu. Oj jest Bogiem. Jest przeobfitym źródłem życia. Jest prawdą Boga i prawdą naszych ubogich istnień. Jest drogą Boga i drogą człowieka, jedynym człowiekiem, w którym całkowicie wypełnił swoje powołanie. Byśmy uwierzyli w ducha Świętego, którego Maryja przyjęła bez zastrzeżeń i który nam także jest dany. Jesteśmy pewni miłości Boga – Trójcy; otwierając się nań przez wiarę, będziemy wraz z Maryją błogosławieni i otrzymamy dar upodobania w miłości i siłę do tego, by kochać.

(Jan Paweł II, Spotkanie z młodzieżą w sanktuarium w Lourdes, 1983 r.)

---

Na co będę zwraca uwagę we wprowadzeniu:

  1. Młodość to okres kiedy poszukujemy sensu naszego życia.
  2. Odpowiedzią na wszelkie nasze poszukiwania jest miłość.
  3. Tą Miłością jest Bóg.